Meilė su pertraukomis

Kartais santykiai patenka į aklavietę, tuomet pora nusprendžia išsiskirti – laikinai. Ką visgi reiškia frazė „pailsėkime vienas nuo kito“? Ar nepaaštrins laikinas išsiskirimas situacijos? O galbūt atvirkščiai, išgelbės santykius?

Ar tai iš tiesų veiksminga?

Dažni barniai, pykčiai, priekaištai, tarpusavio nesupratimas, nepasitenkinimas vienas kitu lemia, kad poros nusprendžia laikinai išsiskirti. Kuomet tampa sunku būti kartu, atrodo, jog reikia duoti laiko sau ir antrajai pusei atvėsti, nurimti ir gerai apgalvoti susiklosčiusią situaciją.

Prancūzų šeimų psichologas Alain Delourme tvirtina, jog tokioje situacijoje išsiskirimas – pats protingiausias būdas šiai problemai spręsti. Vietoj to, kad šauktumėte „Mes vienas kito nesuprantam! Mes vienas kitam netinkame!“ ir garsiai trankytis durimis, galima tiesiog laikinai išsiskirti. Tuomet galėsite ramiai įvertinti situaciją, išanalizuoti savo jausmus bei priimti protingus sprendimus. Pasvarstyti ar jus sieja tikri jausmai, ar esate kartu tik iš įpročio. Tik geriau iš anksto aptarkite kokiam laikui nusprendžiate pabūti atskirai, kad išsiskirimas neužsitęstų.

Tačiau pertraukėlė santykiuose, ypač jaunų porų, gali būti ir galutinis buvimo kartu nutraukimas.

Psichologai pataria prieš darant pauzę santykiuose, pripažinkite sau ko iš jos tikitės. Nepuoselėkite bereikalingų iliuzijų. Po laikino išsiskirimo galite grįžti prie tų pačių problemų bei konfliktų ir vėl atsidurti santykių aklavietėje.

Yra nemažai atvejų, kuomet laikinas išsiskirimas tampa galutiniu santykių nutraukimu. Išsiskirimas, kuris užsitęsia ilgiau nei tris mėnesius, dažniausiai meilės jau neišgelbėja.

Sociologas Jean-Claude Kaufmann pažymi, jog moterys ir vyrai skirtingai reaguoja į santykius ištikusias krizes. Moterys labiau linkusios puoselėti santykius, stengiasi susigrąžinti dingusius jausmus, tuo tarpu vyrai sunkioje situacijoje stengiasi pabėgti nuo problemos, tuo pačiu ir nuo jos sprendimo.

Psichologai laikiną išsiskirimą vertina dvejopai. Iš vienos pusės, sprendimas laikinai išsiskirti rodo, kad yra dar likę jausmai, kuriuos norima išsaugoti. Iš kitos pusės, toks apsisprendimas gali būti priimtas iš baimės: žmonės bijo pažvelgti tiesai į akis ir pripažinti realybę. Arba tiesiog sunku mylinčiam žmogui pasakyti, jog norite nutraukti santykius. Laikinas išsiskirimas skamba ne taip skausmingai ir bauginančiai.

Kokių klaidų reikia nedaryti, kad laikinas išsiskirimas netaptų amžinu?

Jei laikinai skiriatės jo iniciatyva, tuomet neverta:

  1. Bandyti jį sulaikyti. Vyrai kaip vaikai. Jiems būdingas noras priešintis ir daryti atvirkščiai nei prašoma.
  2. Padėti jam susikrauti daiktus, gailiai dūsauti ar demonstratyviai skambinti draugei ir kviestis į svečius „atšvęsti skyrybų“. Nors jautiesi įskaudinta, neverta elgtis iššaukiančiai ar audringai.
  3. Gražinti dovanas, ypač sužadėtuvių žiedo. Atvirkščiai, daryk viską, kad pabrėžtum jog santykiai dar galutinai nenutrūkę.
  4. Nervingai ieškoti po visą namą pasimetusio lūpdažio (jei išsikraustai tu). Pasakyk, kad likusių daiktų pasiimti užeisi vėliau.
  5. Sakyti ilgų atsisveikinimo kalbų. Atsisveikink ramiai, jei įmanoma – be ašarų.

Jei tu pati nusprendei, jog jums reikia laikinai išsiskirti, tuomet neverta:

  1. Išeiti be paaiškinimo. Tai dar labiau apsunkins ir taip nemalonią situaciją. Jei nenori sudeginti visų tiltų, tuomet rask tinkamus žodžius. Pavyzdžiui, šabloniška frazė „noriu pabūti viena“ skamba demokratiškai ir neįpareigojančiai.
  2. Nesvyruok. Jei jau ryžaisi tam žingsniui, tai taip ir elkis. Jei pradėsi svarstyti atrodys, kad nori tik pagąsdinti.
  3. Jį kaltinti. Tiesiog susirink daiktus ir išeik, o nepulk priekaištauti. Juk tikiesi grįžti?

Netgi mylėdami kartais pavargstame vienas nuo kito ir norisi pabūti vieniems. Mokėti išsiskirti be priekaištų ir nuoskaudų nors ir vienai dienai, padidina šansus išsaugoti santykius amžiams.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą